Godzina "R" w Proszowicach i Skalbmierzu

(fot. źródła)

Rzeczypospolita Partyzancka, 23-07-2024

Proszowice

(fot. źródła)

     W poniedziałek, 22 lipca o godz. 12.00 dla upamiętnienia 80. rocznicy powstania Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej w ramach akcji Godzina "R" na terenie gminy Proszowice został nadany akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 min.

Skalbmierz

(fot. źródła)

     Punktualnie o godz. 12.00 dla upamiętnienia 80. rocznicy powstania Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej w ramach akcji Godzina "R" nadany został na terenie gminy Skalbmierz akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 3 minuty.

     W inicjatywę tego urzędu upamiętniającą zryw partyzancki doprowadzający na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku do uwolnienia spod okupacji niemieckiej obszaru o powierzchni około 1000 km2 włączyły się wszystkie gminy z terenu powiatu kazimierskiego, tj. Kazimierza Wielka, Opatowiec, Czarnocin i Bejsce, a także gminy z powiatu proszowickiego: Proszowice, Nowe Brzesko, Koszyce, Koniusza i Pałecznica.

     Sygnał alarmowy został nadany dzięki współpracy z Komendą Powiatową PSP w Kazimierzy Wielkiej i w Proszowicach. Do symbolicznego apelu stanęli pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu, a także druhny i druhowie z jednostek OSP z terenu Gminy Skalbmierz.

     Wspólna akcja upamiętniająca nasze lokalne powstanie, o którym w dalszym ciągu mówi się zbyt mało, przez co ogólna wiedza na jego temat jest znikoma, była okazją do jego godnego upamiętniania, a zarazem przyczyniła się do rozpropagowania wiedzy historycznej na ten temat.

     Powstała Rzeczypospolita Partyzancka w bezpośrednim zapleczu frontu docierającego do Wisły i siedziby Hansa Franka w Krakowie, była czymś wyjątkowym w skali ruchu oporu na terenie całego kraju. Obszar wyznaczony miejscowościami: Proszowice, Racławice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Czarnocin, Bejsce, Działoszyce, Pińczów, Opatowiec, Pałecznica, Nowe Brzesko, Koszyce, Koniusza i Nowy Korczyn na kilkanaście dni stał się Wolną Polską.

     Datę rozpoczynającą okres funkcjonowania Rzeczypospolitej nie da się jednoznacznie wyznaczyć, ponieważ aktywność partyzantów na tym terenie rozciągała się w czasie. Przyjęto dzień 22 lipca 1944 roku, kiedy to oddział Narodowych Sił Zbrojnych z 204. PP pod dowództwem Władysława Kołacińskiego ps. "Żbik" oraz miejscowy oddział Batalionów Chłopskich rozbroiły posterunek niemieckiej żandarmerii w Czarnocinie uwalniając 13 aresztowanych pochodzących z Mikołajowa i Sokoliny.

PAMIĘTAJMY!!!

(fot. IKP)


red.   

źródła: UGiM Proszowice, Miasto i Gmina Skalbmierz

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20240723godzinar/art.php