Pamięć o Republice Pińczowskiej...

(fot. źródła)
(fot. zbiory IKP)

Pińczów, 29-07-2024

Powstanie niepodległej Republiki Pińczowskiej [Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944; ikp] na tyłach frontu wschodniego było swoistym fenomenem w historii zmagań narodu polskiego z hitlerowskim okupantem. Na terenach byłego powiatu pińczowskiego partyzanci wyzwolili szereg miast, miasteczek i wsi, powołali wojskową i cywilną administrację, wywiesili biało -czerwone chorągwie i ogłosili światu, że powstała Republika Partyzancka - tymi słowy zaczyna się publikacja autorstwa Andrzeja Kozery i Zdzisława Antolskiego, pt. "Republika Pińczowska 1944".

     W monografii tej przeczytamy o bohaterstwie i ogromnym poświęceniu partyzantów, którzy po połączeniu sił odebrali hitlerowskim wojskom skrawek wolnej Polski. Wydarzenia sprzed 80 lat bardzo ciekawie opisał także dr Cezary Jastrzębski. Naukowiec z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach był głównym prelegentem podczas 80 rocznicy powstania Republiki Pińczowskiej. Uroczystości odbyły się 24 lipca br. przed południem, a pierwszym ich punktem była msza święta odprawiona w kościele w Młodzawach Małych.

(fot. źródła)

     Po modlitwach uczestnicy rocznicowych obchodów zgromadzili się u stóp odnowionego niedawno pomnika w Kozubowie, by oddać hołd bohaterom walczącym o naszą wolność. Po okolicznościowym wykładzie i oficjalnych przemówieniach odczytano Apel Poległych i złożono biało -czerwone kwiaty u stóp pamiątkowej tablicy. Miasto i Gminę Pińczów reprezentował burmistrz Włodzimierz Badurak, sekretarz Marcin Kozłowski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Marta Łaskawiec. Wiązanki i wieńce złożyli także gospodarze powiatu pińczowskiego - starosta Marcin Wojniak, wicestarosta Zdzisław Leks i radna Iwona Chlewicka, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego, samorządowcy z gmin Michałów, Kije, Działoszyce i Złota, przedstawiciele szkół, instytucji kulturalnych, stowarzyszeń i organizacji, kombatanci, regionaliści i pińczowskie służby mundurowe. O piękną oprawę święta zadbali Pińczowscy Patrioci, strzelcy z jednostki Niepodległość, harcerze ZHP Pińczów oraz liczne poczty sztandarowe. Całość poprowadził Grzegorz Woźniczko, przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego, a dowódcą uroczystości był por. Piotr Zachariasz.

(fot. źródła)

     Natomiast w sobotę i niedzielę (27 i 28 lipca) odbył się VII. Rajd Republiki Pińczowskiej. Grupa Strzelców z pińczowskiej jednostki Niepodległość, wraz z harcerzami i pracownikami Muzeum Regionalnego, wyruszyła w pieszym rajdzie do Działoszyc. Po drodze zatrzymali się w Kozubowie, by u stóp pamiątkowej tablicy złożyć kwiaty i znicze. W pobliskim lesie robili biwak, by w niedzielny poranek wyruszyć w dalszą drogę do Działoszyc, gdzie pochylili głowy przed tablicą upamiętniającą zbrojny zryw z 1944 roku.

(fot. źródła)



red.   

źródła: Urząd Miejski w Pińczowie, Muzeum Regionalne w Pińczowie

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20240729pinczow_obchody/art.php