facebook
Rynek
    Dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024 r.   (328 dzień roku) ; imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / historia proszowskich ulic / Rynek
O G Ł O S Z E N I A


historia proszowskich ulic


Rynek z "lotu ptaka" (fot. Janusz Jędrzejewski)
Proszowice, 19-03-2010

     W planowaniu przestrzennym lokowanego miasta przyjęto, podobnie jak w wielu innych z tego okresu, tzw. plan turbinowy. W stosunku do powszechnie funkcjonującego w Europie planu szachownicy dziewięciopolowej, plan turbinowy, zwany również wiatraczkowym, był bardziej ekonomiczny. W planie tym wybiegała tylko jedna ulica z każdego narożnika kwadratowego rynku, równoległa do przyległej pierzei rynku.

     Turbinowy plan miasta mógł być prawoskrętny lub lewoskrętny. W Proszowicach przyjęto lewostronny układ planu miasta o wyjątkowo znacznych rozmiarach rynku, bo o powierzchni 0,93 ha. W marcu 1769 roku;....za rezydencji zacnie sławetnego Franciszka Macutkiewicza burmistrza Proszowic stanęła uchwała pogłównego na ratę macową...w której uchwale...; ustalono od jednej osoby po 1 zł 8 gr. Do poboru pogłównego ;...deputowani są exaktorowie sławetny Kazimierz Grogalski rejestrowy i sławetny Bartłomiej Łakomski workowy..;. W wyniku tej uchwały przygotowano wykaz mieszkańców zamieszkałych przy poszczególnych ulicach. Rynek określony jest łacińskim; In circulo miasta;, Zamieszkiwało w nim 30 rodzin.

     Liczebność ich wahała się w granicach od 1 do 5-ciu osób. Łącznie 79 mieszkańców. Przeciętnie w jednej rodzinie mieszkało 2,63 jej członków. Nazwiska rodzin zamieszkałych w Rynku: Szydłowski, Mularski, Łakomski, Mennel, Tabacznik, Jaraczowski, Fengler, Byczkowicz, Chalez, Batkowski, Cudo, Zapiórkiewicz, Skalski, Księżny, Krzyczkiewicz, Głąb, Chmielarski, Garbusiński, Palimąka, Macutkiewicz, Kozerski, Jelonkiewicz, Zając, Skurczyński, Biechoński, Gajowiec.

     Regestr pomiarowy miasta z 1821 roku podaje, że w Rynku znajdowało się 28 domów. Rynek był centrum życia miasta. W niedziele i święta zapełniał się wiernymi. W środy kupującymi i sprzedającymi. Dawniej, podobnie jak dziś, Proszowice były i są jednymi z największych targów w regionie. Do tego należy dodać przywilej organizacji jarmarków, które miały daleko szerszy zasięg niż targi. Ta tradycja winna skłaniać do organizacji giełdy w Proszowicach. Obecna organizacja handlu na placach targowych jest skostniała i nie wnosi ożywczych wartości w życie gospodarcze Proszowic i regionu. Warunki dla takiego przekształcenia targów mamy znakomite.

     Prace związane z brukowaniem miasta, ściślej Rynku, podjęte zostały w 1841 roku. Wykonał je, kosztem 481 rubli 50 kopiejek, starozakonny Wolf Boruchowski, który położył 267,5 sążni kwadratowych bruku na tej części Rynku, która stanowiła przejazd ;...z ulicy Szpitalnej w Miechowską..;. Dalsze brukowanie rynku i ulic zostało wstrzymane z uwagi na brak niwelacji terenu.

Mający w pamięci obraz Rynku z końca lat 60-tych XX wieku doskonale pamiętają brukowany Rynek z wykształconym kwadratem zieleni, zwany klombem. Lokowanie w nim pomnika T.Kościuszki znakomicie podnosiło walory estetyczne tej części miasta. Ten urokliwy Rynek z początkiem lat 70-tych zamienił się w betonową pustynię. Obecna przebudowa znacznie poprawiła ten wizerunek, ale Rynek nadal przedstawia niezbyt atrakcyjny wizerunek.

Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


23  listopada  sobota
24  listopada  niedziela
25  listopada  poniedziałek
26  listopada  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ