facebook
Po Torach
    Dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024 r.   (328 dzień roku) ; imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / historia proszowskich ulic / Po Torach
O G Ł O S Z E N I A


historia proszowskich ulic


ul. Po Torach, widok od ulicy Królewskiej (fot. 11-08-2015)

Proszowice, 11-08-2015

     Jest to deptak, po kiedyś torowisku "ciuchci", łączący ulicę 3-Maja z Królewską. W perspektywie może stać się najdłuższą i najbardziej atrakcyjną ulicą naszego miasta od strony ronda przy kirkucie, po torach, w kierunku Białego Krzyża, byłej stacji kolejowej, poprzez żelazny most na rzece Szreniawie, do ulicy K.Brodzińskiego i dalej do Szreniawy i Stogniowic, by zakończyć bieg na drodze do Koszyc.

     Trakt ten winien posiadać infrastrukturę na miarę XXI wieku. Takie wykształcenie przestrzennego zagospodarowania miasta, stworzyłoby, od czasu nadania praw miejskich, nową możliwość rozwoju, w tym budownictwa i rozładowania potęgującego się ruchu kołowego.

     Budowa kolei związana była z potrzebami zaopatrzenia armii Austro - Węgierskiej w okresie I wojny światowej. Po zakończeniu wojny, za sprawą min. Władysława Potockiego, Alfreda Morstina, braci Kleszczyńskich i Ślaskich, którzy zawiązali Towarzystwo Dzierżawy i Eksploatacji Wąskotorowych Kolei Żelaznych sp. z o.o.

     W Miechowie, podjęto budowę kolei wąskotorowej. Odgrywała ona w okresie międzywojennym, podczas okupacji i w dobie PRL niezwykle ważną rolę. Niepoliczalne są ilości przewiezionych towarów na potrzeby regionu, produkcji rolnej, szczególnie tytoniu i buraków cukrowych. Pełniła też ważną rolę komunikacji osobowej.

     Po 1989 roku kolej utraciła znaczenie. Bardzo szybko usunięto szyny kolejowe i podkłady. Zostało ciągnące się kilometrami torowisko stające się częściowo wysypiskiem śmieci, porastające chwastami i przygnębiające widokiem puste stacje kolejowe. Zostały sympatyczne opowieści o nadzwyczajnej szybkości "ciuchci", w tym związane z postacią Jana Marynowskiego (1911 - 1956), ścigającego się z nią na trasie Proszowice - Szreniawa, lub Proszowice -Posądza. Ten bieg ponoć zawsze wygrywał biegacz.

Jan Marynowski był wybitnym lekkoatletą. Jego talent odkryty został podczas służby wojskowej w Kielcach, gdy zdobył tytuł wicemistrza Polski w maratonie. Jako zawodnik Warszawianki zdobył złoty medal mistrza Polski w chodzie na 50 km. W 1938 roku został mistrzem kraju w maratonie i w biegu na 10 km. Trzykrotnie reprezentował Polskę w międzynarodowych zawodach. Ścigał się z legendarnym Januszem Kusocińskim. Po wojnie, w trudnych warunkach bytowych zmarł 4 III 1956 roku i został pochowany na proszowskim cmentarzu.

     Torowisko, od Kocmyrzowa do Proszowic i dalej, na niemal całej długości, stanowi własność gmin. Jest to znakomita możliwość wykształcenia nowych traktów komunikacyjnych, w tym w Proszowicach. Z początkiem lat 90-tych,właściciele pól leżących wzdłuż torów kolejowych od kirkutu do stacji kolejowej wnieśli do burmistrza wniosek o wykształcenie takiej ulicy, deklarując bezpłatne odstąpienie części gruntów na potrzeby ulicy.

     Idea została odrzucona pod pretekstem budowy ścieżki rowerowej, jakoby nie byłoby możliwości wykształcenia jej wspólnie z ulicą. Tak było do ostatnich miesięcy kadencji ustępującego burmistrza, kiedy na odcinku torów od Białego Krzyża do stacji kolejowej, położony został dywan asfaltu.

Deptak Po Torach, ma szansę w perspektywicznym rozwoju miasta, stać się atrakcyjną ulicą naszego miasta... Proszowice, by stać się urokliwym miasteczkiem, powinny wykształcić prawdziwą ulicę Po Torach...

Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


23  listopada  sobota
24  listopada  niedziela
25  listopada  poniedziałek
26  listopada  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ