KRAKOWSKA GODKA - Modlnica'2018 - czyli festiwal tradycyi, obycaju i godki krakoskiej
    Dzisiaj jest niedziela, 18 listopada 2024 r.   (322 dzień roku) ; imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / o godce... (Z.Grzyb) / KRAKOWSKA GODKA - Modlnica'2018 - czyli festiwal tradycyi, obycaju i godki krakoskiej
O G Ł O S Z E N I A


KRAKOWSKA GODKA - Modlnica'2018 - czyli festiwal tradycyi, obycaju i godki krakoskiej

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

Proszowice, 21-04-2018

     17 czerwca 2018 r. o godz. 14.30 w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym przy ul. Sportowej 2 odbędzie się "Krakowska Godka 2018 - festiwal gwary i tradycji krakowskiej".

     Po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich. Czeka na Was wiele atrakcji - będą konkursy, wspólne śpiewanie i oczywiście maraton - maraton krakowiaka.

     Czeka na Was wiele konkursów - do 30 maja czekamy na zgłoszenia prac do konkursów poetyckiego i fotograficznego oraz zgłoszenia udziału do pozostałych - teatralnego, gwary, kulinarnego, piosenki, "Wygodanej pary". Będzie wspólne śpiewanie, maraton i konkursy strojów.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

Tych, którzy chcieliby wsparcia w słówkach i wyrażeniach godki krakowskiej, zapraszamy na www.wislon.tv/slownik.

Festiwal poprowadzi jego pomysłodawca Zbigniew Grzyb, który już od kilku lat dba o to, by mieszkańcy podkrakowskich gmin nie zapomnieli o swoich korzeniach, wraz z Alicją Popiel - znaną prezenterką TVP Kraków.

Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy wiele atrakcji, a relacja telewizyjna z festiwalu pozwoli na pokazanie go wszystkim tym, którym nie udało się na niego dotrzeć.

     Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn, a jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej Godki. Ważne są też - integracja międzypokoleniowa, prezentacja uzdolnionych dzieci i młodzieży, wspólna zabawa.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

     Festiwal ponownie organizuje gmina Wielka Wieś oraz Stowarzyszenie Bene Tibi, a relację z niego pokaże Telewizja Kraków. Powstaje zaś dzięki finansowaniu przez Fundację PZU oraz Powiat Krakowski.

     Patronem tegorocznego festiwalu będzie Włodzimierz Tetmajer, twórca silnie związany z kulturą Krakowiaków, Gospodarz z "Wesela" St. Wyspiańskiego i autor "Słownika bronowskiego", "Ubiorów ludu polskiego", powieści pisanej gwarą pt. "Racławice", malarz obrazów prezentujących sceny z życia wsi krakowskiej, wykonawca polichromii w drewnianym kościółku w Modlnicy.

     Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Nie zamykamy się jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

Podobnie jak w ubiegłym toku odbywać się będzie:

  • konkurs teatralny "Godka krakoska w dziełach scenicznych", w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy. Można będzie wybrać scenę z "Wesela" St. Wyspiańskiego lub "Od Bronowic do Racławic" M.Rokoszowej (wg. powieści "Racławice" Wł. Tetmajera),
  • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł "Najbardziej wygodanej pary" - w tym roku oprzemy go o "Słownik bronowski" Włodzimierza Tetmajera,
  • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki - gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło. Ale - tekst nie może być dłuższy niż 4 minuty!!!,
  • dzieciaki w wieku szkolnym z klas od 0 do III będą mogły wziąć udział w konkursie piosenki - warunek - trzeba zaśpiewać gwarą,
  • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjny sernik krakowski - ocenimy jego urodę i smak,
  • chcemy my było pięknie, kolorowo, tradycyjnie - namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym - najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy!,
  • konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy w tym roku pod hasłem "Z albumu Tetmajera" - strój najbardziej zbliżony do tych uwiecznionych ręką twórcy, będzie zwycięski.
  • Poznamy także laureatów pozostałych konkursów - na konkursowe prace czekamy do 30 maja:
    • fotograficznego pod hasłem - "Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości",
    • poetyckiego - na wiersz , fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100 - leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą.
    " W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę i podpatrzeć stosowne kroki. " Będzie też "Śpiewnik krakowski" i wspólne śpiewanie, więc zadbajcie o gardła!
     Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku! Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku czerwca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

    Organizatorem tegorocznego festiwalu "Krakowska Godka 2018" jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego.

    Od poniedziałku, 23.04.2018 na stronie www.krakowskagodka.pl można znaleźć wszelkie informacje i regulaminy dotyczące poszczególnych konkursów oraz karty zgłoszeniowe. Każdy konkurs ma innego opiekuna i prowadzącego, dlatego dane kontaktowe dotyczą ich bezpośrednio.

     Natomiast, gdyby był jakiś problem z nimi, lub chcieliby sie Państwo skontaktować w tych i innych sprawach, np. wesprzeć darowizną Festiwal, ufundować nagrodę dla wykonawców (fundator może ją wręczyć osobiście) lub pomóc jako wolontariusz, podaję dane kontaktowe: info@benetibi.pl, lub tel. do członka Zarządu Stowarzyszenia - 601 600 608.

Zapraszamy. Krzepcie się!

Zbigniew Grzyb   


PS.
Podczas festiwalu Godki Krakowskiej - Modlnica'2017, wystąpiła silna reprezentacja Ziemi Proszowickiej. Spośród nich Zuzanna Kocioł z Radziemic - zajęła III miejsce w konkursie <>, a Zofia Olender z Ostrowa również III miejsce w konkursie "Gwary Krakowskiej". Zofia Olender otrzymała również specjalna nagrodę ufundowaną przez KRUS, za wplecenie w swoją opowiastkę elementów związanych w bezpieczeństwem w gospodarstwie rolnym.

Filmy z tego festiwalu można obejrzeć pod adresem: http://wislon.tv/modlnica2017

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
18  listopada  poniedziałek
19  listopada  wtorek
20  listopada  środa
21  listopada  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ