Choinka, a pod nią prezenty - wiesz od kogo?
    Dzisiaj jest niedziela, 18 listopada 2024 r.   (322 dzień roku) ; imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / o godce... (Z.Grzyb) / Choinka, a pod nią prezenty - wiesz od kogo?
O G Ł O S Z E N I A


Choinka, a pod nią prezenty - wiesz od kogo?

(fot. zbiory autora)

Proszowice, 24-12-2021

     Zastanawialiście się kiedyś dlaczego zwyczaj obdarowywania prezentami jest zarówno w dniu 6 grudnia jak i w okresie Świąt Bożego Narodzenia? I dlaczego kto inny przynosi prezenty w dniu 6 grudnia, a kto inny w okresie Świąt i Nowego Roku? Teraz, co prawda, namieszał ludziom w głowach krasnal Coca Coli zwany "świętym mikołajem" z bieguna północnego (Laponii), ale jeszcze nie tak dawno było zupełnie inaczej.

     Swoje zrobiła także wojenna i powojenna przymusowa migracja i przesiedlenia mieszkańców Polski, a także późniejsze migracje związane z nauką i pracą. Nastąpiło przemieszanie zwyczajów i często zdarza się, że współcześnie nawet sąsiadom pod choinką kto inny zostawia prezenty. Cóż, znak czasów.

Zwyczaj rozdawania prezentów w dniu 6 grudnia nawiązuje do św. Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Był słynny był ze szczodrości i bezinteresownego wspomagania biednych i ubogich. Który wreszcie u kresu ziemskiego żywota cały swój majątek przekazał na cele charytatywne.

     W tradycji bizantyńskiej odpowiednikiem świętego Mikołaja biskupa Miry jest święty Bazyli, który żył w tym samym czasie co biskup Mikołaj i jako biskup Cezarei także odznaczał się troską nie tylko o sprawy duszpasterskie ale również charytatywne. Na przykład wybudował schronisko dla pielgrzymów, ludzi w podeszłym wieku i chorych, zapewniające im nie tylko opiekę ale również odpowiednie utrzymanie, a w okresie panującego głodu, podjął decyzję aby sprzedać część majątku kościelnego i za uzyskane pieniądze zakupić żywność dla najuboższych. Zmarł 1 stycznia 379. I co roku, w tym dniu obdarowuje dzieci prezentami.

     W Rosji św. Mikołaj z Miry jest również otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, Jednakże przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem, ze względu na podobieństwo do postaci ze wschodniosłowiańskich mitów, nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką w okresie Nowego Roku.

UWAGA: zwyczaj obdarowywania prezentami w Boże Narodzenie jest obchodzony w większości regionów świata i nawiązuje do darów jakie Jezusowi złożyli Trzej Królowie (trzej magowie) podczas wizyty w Betlejem. Ta tradycja znana jest już od XIII wieku. W Polsce po Wieczerzy Wigilijnej obdarowani znajdują prezenty pod choinką.

Warto wiedzieć, że W CAŁEJ POLSCE Święty Mikołaj (nie mylić z komercyjnym mikołajem krasnalem) przynosi prezenty 6 grudnia. A mikołaj w czerwonym kubraku krasnala hasa po marketach już od początku listopada do Nowego Roku.

Ciekawostką jest, że w różnych regionach Polski, pod choinkę prezenty przynosi kto inny. Zapewne jest to związane z tym, że Rzeczypospolita składała się z wielu narodów i krain, które do wspólnego państwa wniosły swoje zwyczaje, tradycje i obrzędy. Na pewno swój ślad zostawiły również zabory.

I tak:

  • W Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim prezenty pod choinką zostawia Aniołek. Wiedzie się od postaci Anioła Stróża, który baczy na każdego człowieka.
  • W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor. Tradycyjny Gwiazdor pochodził z dawnej grupy kolędniczej, był postacią niosącą gwiazdę (stąd jego nazwa). Nosił kożuch, czapę z futra, miał umazaną sadzą twarz, w ręku dzwonek, a na plecach wór z prezentami i rózgę dla niegrzecznych dzieci.
  • Na Górnym Śląsku, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią nowonarodzonego Jezusa Chrystusa. Źródłem tej tradycji jest zapewne otaczana kultem figurka Jezuska z czeskiej Pragi.
  • Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka. Podobnie jak Gwiazdor, wywodzi się grupy kolędniczej, która dawniej w trakcie świąt odwiedzała domy.
  • Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego na Boże Narodzenie prezenty przynoszą krasnoludki.
  • Jednakże Św. Mikołaj o okresie Świąt Bożego Narodzenia nie całkiem jest bezrobotny, chociaż bardziej dotyczy to nowszej tradycji związanej z postacią wypromowaną przez Coca Colę. Tenże Mikołaj 24 grudnia przynosi prezenty, przede wszystkim, mieszkańcom Mazowsza i zachodniej Polski (Lubuskie, Zachodniopomorskiej, Dolnośląskie). Jest to stosunkowo nowy zwyczaj i zdarza się, iż coraz częściej przynosi on prezenty także w innych regionach Polski, wypierając dotychczasowych dobrodziejów.
Taka ciekawostka: w Hiszpanii dopiero 6 stycznia prezenty przynoszą Trzej Królowie.

     Warto też w tym miejscu przypomnieć o Dziadku Mrozie, który w niektórych częściach wschodniej Polski przynosi prezenty w okresie Nowego Roku. Wywodzi się wschodniosłowiańskiego folkloru i w okresie istnienia Związku Radzieckiego spopularyzowana tamże jako świecki odpowiednik Świętego Mikołaja. Ma długą srebrną brodę i ubrany jest w długi srebrny płaszcz. Zwykle towarzyszy mu Śnieżynka jego wnuczka.

A u Was z którego regionu Polski jest kultywowana bożonarodzeniowa tradycja wręczania prezentów?

Zbigniew Grzyb   

Źródło: Artykuł przygotowany na podstawie materiałów dostępnych w Internecie, zarówno na Wiki, jak i innych stronach religijnych i świeckich.



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
18  listopada  poniedziałek
19  listopada  wtorek
20  listopada  środa
21  listopada  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ