Założenie OSP w Szarbi 1929 rok
    Dzisiaj jest niedziela, 18 listopada 2024 r.   (322 dzień roku) ; imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   |   postacie   |   miejsca   |   wydarzenia   | 
 opracowania 
 |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / opracowania / Założenie OSP w Szarbi 1929 rok
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Założenie OSP w Szarbi 1929 rok

kursy strażackie 1930 r. (fot. zbiory Piotra Samborka)

Szarbia, 22-03-2021

     Tomczyk Piotr wójt gminy Wierzbno, był nieraz w terenie świadkiem, jak broniła zagrożonych obiektów przez pożar, ochotnicza straż ogniowa z Wierzbna, pierwsza w gminie, strażacy ochotnicy ze wsi Wierzbno, natomiast konie do pożaru były dziedzica, sikawka ręczna i beczkowóz, znajdowały się w szopie dworskiej.

     Wójt po przybyciu do sklepu w Szarbi, na wieczór w którym byli rolnicy, również młodzież starsza, daje wniosek ażeby w Szarbi założyć Ochotniczą Straż Pożarną, i obecni w sklepie wyrazili zgodę. W tym celu ustalono na następny wieczór zwołać zebranie młodzieży starszej i młodszych rolników. Następny wieczór po majówce zgromadziło się na sali domu ludowego sporo młodzieży i rolników. Zebranie otworzył sołtys wsi, a wójt Tomczyk wygłosił przemówienie, podał cel i zadanie jakie ma do spełnienia straż pożarna we wsi, gdzie zabudowa to drewno i słoma.

     Następnie ustalono że na początek zapiszemy tylko 12-tu plus naczelnik, członkowie czynni, a resztę spiszemy jako członkowie popierający. Ustalono również składki dla członków czynnych, a większe sumy dla członków popierających.

     Zgłosili się na członków czynnych, a sklepowy Micuda Franciszek sporządził listę członków: Tomczyk Piotr - prezes, Nowak Franciszek s.K - naczelnik, Samborek Antoni - zastępca naczelnika, Chmielewski Józef - adiutant, Sobczyk Piotr s. M - skarbnik, Micuda Franciszek - sekretarz, oraz członkowie; Makuła Leon, Sobczyk Wiktor, Głowa Stanisław, Wesołek Maciej, Chmiela Jan, Rodak Jan, Drukała Jan.

członkowie OSP w 1948 roku (fot. zbiory autora)

     Na pierwszym założycielskim zebraniu, ustalono, zgłosić do powiatu Miechów i zarejestrować naszą Ochotniczą Straż Pożarną w Szarbi. Ponieważ ani gmina, ani PZU nie daje gotówki na potrzeby straży, ustalono że najprzód zakupimy hełmy i pasy bojowe. W tym celu postanowiono urządzić parę zabaw, w celu zdobycia funduszy na zakup hełmów.

     Po urządzeniu paru zabaw z bufetem na wolnym powietrzu za zebraną gotówkę zakupiono w Krakowie 6 hełmów mosiężnych i 12 pasów parcianych. Już jako strażacy postanowili urządzić loterię fantową z której byłby większy dochód, już po cywilnemu ale w pasie i hełmie, po dwóch furmanką ruszyli po wsi, i sąsiednich wioskach za zbiórką fantów. Ludzie chętnie dawali kurczaki, króliki, gołębie, talerze, kubki, szklanki, garnuszki, kwiatki, zaś w sklepie dokupiło się część, zeszyty, ołówki i to stanowiło fanty na loterię.

     Wypisało się bloczki z wpisaniem fantu i w najbliższą niedziele po południu urządzono loterie. Fanty wymieszane, zakupił bloczek, ciągnie fant i otrzymuje wygraną rzecz.

     Z zysku urządzonej loterii zakupiono już resztę hełmów, a resztę gotówki postanowiono gromadzić na zakup sikawki ręcznej. Na wspólnym posiedzeniu członków czynnych i popierających podjęto uchwałę że zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej, zaciągnie pożyczkę w Kasie Stefczyka w Szarbi na zakup sikawki. Część gotówki uzyskamy z dobrowolnych składek członków popierających których było sporo, a druhowie czynni będą urządzać zabawy, ażeby zaciągniętą pożyczkę spłacić w ratach i procenty. Tak też było.

Po otrzymaniu gotówki i załatwieniu formalności, furmanką przywieziono z Krakowa ręczną sikawkę.

     Jeden z rolników sprzedał nam wóz w dobrym stanie (rafiok) dokupiono dwie beczki drewniane w Proszowicach, wóz przerobiono, beczki dokręcono, Chmielowski adiutant, Kowal wóz dopasował, który mógł się nawrócić w miejscu (bezpłatnie) już nasza straż ma dwie pary koni do pożaru, rolnicy ochotniczo się zgłosili. W tym czasie nie było żadnej pomocy z gminy.

     Strażacy chętnie brali udział w gaszeniu pożaru nie bacząc na porę dnia czy nocy. Jedna para koni zabierała beczkowóz z wodą, a druga strażaków.

     Po upływie roku Nowak Franciszek rezygnuje z naczelnika. Naczelnikiem wybrano Samborek Antoniego. Przyjęto na nowych członków do OSP: Sobczyk Edmund, Świat Jan, Makuła Bolesław, Sobczyk Antoni.

Starsi pomału ustępowali, ich miejsce zajmują młodzi.

opracowanie: Adrian Bryła   

Źródło: Kronika wsi Szarbi



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
18  listopada  poniedziałek
19  listopada  wtorek
20  listopada  środa
21  listopada  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ