Wielka Emigracja - proszowskie ślady
    Dzisiaj jest niedziela, 18 listopada 2024 r.   (322 dzień roku) ; imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   | 
 postacie 
 |   miejsca   |   wydarzenia   |   opracowania   |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / postacie / Wielka Emigracja - proszowskie ślady
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Wielka Emigracja - proszowskie ślady

Hotel Lambert Adama Jerzego Czartoryskiego, siedziba monarchistycznego obozu konserwatywno-liberalny działający na emigracji po powstaniu listopadowym (fot. binek.pl)

Proszowice, 18-02-2011

     W styczniu br. Pani Agata Jujeczek przygotowując dla programu pod tytułem "Who You Think You Are?" dla telewizji BBC interesowała się osobą Wincentego - Józefa Sosnowskiego, uczestnika Powstania Listopadowego, odznaczonego srebrnym orderem Virtuti Militari.

     Według jej ustaleń, Józef Sosnowski urodził się najprawdopodobniej w Smoniowicach w 1804 roku. Należał on do "Instytucji Czci i Chleba w Paryżu", która wypłacała pensje polskim weteranom walk o niepodległość. Po wybuchu Powstania, wstąpił do organizującego się w Miechowie I Pułku Krakusów pod dowództwem pułkownika Bystrzanowskiego. Brał udział w wojnie z Rosją.

     W obliczu klęski, kilka tysięcy żołnierzy, pod dowództwem Naczelnego Wodza gen. Rybińskiego, wkroczyło do Prus. Zostali przyjęci wrogo, w odróżnieniu od innych państw niemieckich, spotkały ich tam prześladowania. Nasz bohater został przez żołnierzy pruskich dotkliwie pobity. Przez długi okres przebywał w szpitalu w Grudziądzu. W 1834 roku przybył do Portsmouth w Anglii.

     Najprawdopodobniej należał do radykalnych społecznie Gromad Ludu Polskiego. W późniejszym okresie, wraz z liczną rodziną zamieszkał w Londynie. Mimo ciężkiej pracy borykał się z trudnościami materialnymi życia. Zrujnowanie zdrowie było konsekwencją pobicia przez żołnierzy pruskich.

     Faktem jest, że Miechów, stolica obwodu, na wieść o wybuchu powstania stał się miejscem, w którym zorganizowano zbiórkę pieniędzy i zaciąg do wojska polskiego "Krakusów" i "Kosynierów". Z końcem marca 1831 roku przybył do Miechowa J.U. Niemcewicz.

     Nie znam opracowania dziejów Powstania związanego z naszym regionem. Wiedzę o jego przebiegu i uczestnikach mamy fragmentaryczną. Podobnie jak o wielu innych wydarzeniach. Po upadku Powstania, tysiące jego uczestników którym groziły carskie więzienia udało się na Zachód Europy. To wydarzenie w dziejach Naszej Ojczyzny nazywamy Wielką Emigracją.

     Dyskutowano nad przyczynami klęski, możliwością dalszej walki i przyszłym ustroju państwa. Na tym tle wykształciły się zasadnicze trzy kierunki polityczne. Nasz bohater należał najprawdopodobniej do wspomnianych Gromad Ludu Polskiego. Olbrzymią i pozytywną rolę odgrywał Hotel Lambert Adama Czartoryskiego oraz Towarzystwo Demokratyczne Polskie.

     Mój znakomity nauczyciel akademicki, prof. Marian Tyrowicz, autor setek prac związanych z historią XIX wieku, wielki Polak, Ormianin z pochodzenia, jest autorem fundamentalnej pracy o Towarzystwie Demokratycznym Polskim. Tam znajduję informację o braciach Teodozjuszu i Zygmuncie Biechońskich z Proszowic.

Biechoński Teodozjusz (Teodor)

     Urodzony w 1812 roku. W Krakowie ukończył Liceum św. Barbary (1834r.) i Uniwersytet Jagielloński (1836r.) W wyniku represji Franciszka Gutha (1836r) przybył do Paryża gdzie studiował w Szkole Rysunków, Matematyki i Rzeźby, a równocześnie w Polskiej Szkole Wojskowej.

     Akces do Towarzystwa Demokratycznego Polskiego w Paryżu zgłosił 19 V 1844 roku. Po wybuchu Wiosny Ludów, w lutym 1848 roku przybył do Krakowa i na zlecenie Teofila Januszewicza przekradł się do Królestwa Polskiego celem odwołania wybuchu rewolucji, dlatego rozmawiał nad Szreniawą z pułkownikiem Wałeckim. Brał udział w walkach na Rynku Krakowskim (26IV). Był również aktywnym w walkach we Wrocławiu i we Lwowie.

     Z karnego konwoju zbiegł przez Karpaty na Słowację i Węgry, gdzie również uczestniczył w walkach w jednym z polskich oddziałów w bitwach Hernadem, po czym wyjechał do Krakowa z zadaniem utworzenia legionu XII (1848r.), projekt ten podjął wspólnie z L. Zienkiewiczem. W drodze na Węgry został aresztowany w Suchej. Skazany został na przymusową służbę w wojsku austriackim.

Biechoński Zygmunt

     Brat Teodozjusza. Nie jest znany jego udział w Powstaniu Listopadowym. Po 1831 roku aresztowany został przez policję Prus. Po 7. miesiącach w więzieniu w Magdeburgu, udał się do Paryża. Tam zgłosił akces do TDP. Podobnie jak jego brat, brał udział w walkach w Krakowie w kwietniu 1848 roku.

     Mamy wiele źródeł związanych z życiem tych znaczących postaci w życiu Wielkiej Emigracji. Ich historia o tym w jakich okolicznościach podjęli naukę w Krakowie, jaka odgrywali rolę w Powstaniu Listopadowym i w Towarzystwie Demokratycznym Polskim, jest na pewno pasjonująca i nieznaną.

opracował: Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
18  listopada  poniedziałek
19  listopada  wtorek
20  listopada  środa
21  listopada  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ