Święty Andrzej Świerad - rozważania na temat jego pochodzenia
    Dzisiaj jest niedziela, 18 listopada 2024 r.   (322 dzień roku) ; imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   | 
 postacie 
 |   miejsca   |   wydarzenia   |   opracowania   |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / postacie / Święty Andrzej Świerad - rozważania na temat jego pochodzenia
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Święty Andrzej Świerad - rozważania na temat jego pochodzenia

św. Świerad
(źródło: Tysiąclecie eremity polskiego. Świrad nad Dunajcem)
witraż św. Andrzeja Świerada w kościele w Klimontowie (aktualny)
(fot. Monika Miklas)
witraż św. Andrzeja Świerada w kościele w Klimontowie (pierwotny)
(fot. Grzegorz Cichy)

Proszowice, 8-06-2020

     W powszechnym wyobrażeniu, rok 966 jest początkiem państwowości polskiej i przyjęcia chrztu. W roku tym, jakże ważnym, chrzest przyjął Mieszko I i nie wszyscy członkowie rodziny i bliscy współpracownicy.

     Nie naród!... Ten chrystianizowany był przez dziesięciolecia. Najwcześniej z nową wiarą, z plemion stanowiących państwo pierwszego historycznego władcy, zetknęli się Wiślanie. Teren ten, którego jądro stanowił proszowski czarnoziem, poddany został chrystianizacji na około 100 lat przed chrztem Mieszka I, przez świętych Cyryla i Metodego. Świadczą o tym , między innymi, odkrycia archeologiczne w pobliskiej Wiślicy.

     Wiele faktów wskazuję, że chrześcijaństwo na naszym terenie, w okresie pierwszych Piastów, było solidnie ugruntowane. Pośrednim tego przykładem jest postać Andrzeja Świerada. Jego osobowość, jakże typowa dla tego okresu średniowiecza, musiała wykształcić się już na bazie tradycji rodziny i regionu. Andrzej Świerad, po pięciu Braciach Męczennikach (dwóch włoskich benedyktynach i 3 polskich; Izaak, Mateusz i Kryspin), eremitach, zamordowanych w napadzie rabunkowym 10/11 XI 1003 roku koło Międzyrzecza, a kanonizowanych w 1004 roku, był drugim Polakiem, wyniesionym do świętości, kanonizowanym w 1083 roku w Ostrzyhomiu przez legata papieża Grzegorza VII.

     Podkreślam, Grzegorza VII, papieża który blisko współpracował z tragicznym królem, Bolesławem Śmiałym, zmarłym na wygnaniu na terenie Węgier, gdy władcą był tam król Władysław, blisko związany z władcą Polski. Oceniam, że podobnie jak śmierć i kanonizacja świętego Wojciecha, miała wymiar polityczny, tak również wyniesienie do godności świętego Andrzeja Świerada, który stał się patronem Węgier, a dziś także Słowacji, miała aspekt polityczny.

     Ten pierwszy święty Małopolski, nie biskup Stanisław ze Szczepanowa kanonizowany w 1253 roku przez papieża Innocentego IV, urodził się najprawdopodobniej, tak uważa znakomity historyk średniowiecza, Władysław Semkowicz, w Sieradzicach, w parafii Kościelec lub w Opatowcu. Ja skłaniam się za Sieradzicami, których społeczność nie zachowała takiej tradycji, w odróżnieniu od Opatowca, gdzie została pamięć związana źródełkiem w Kraśniowie.

     Uważam, że droga eremity do klasztoru świętego Hipolita na górze Gabor koło Nitry, dziś na terenie Słowacji, wówczas Węgier, wiodła od Opatowca, doliną Dunajca, do Zakliczyna i Tropia, gdzie najsilniej przetrwał jego kult. Jan Długosz zanotował pobyt Andrzeja Świerada w Tropiu pod datą 998. Był osobą wykształconą pod wpływem chrześcijaństwa niesionego na teren krajów słowiańskich przez Greków. To uprawdopodobnia jego związki rodzinne z rodem Ośmiorogów o zawołaniu Gierałt.

     O powiązaniu z chrześcijaństwem niesionym przez Cyryla i Metodego, świadczy też, pośrednio, imię Andrzej wywodzące się z greckiego aner, Andros, Atropos - mąż, mężczyzna, człowiek. Wiodąc pustelniczy i niezwykle ascetyczny tryb życia, szybko zasłynął w okolicy. Trzy dni w tygodniu pościł. W czasie wielkiego Postu jadł tylko jeden orzech włoski dziennie. Spał wyłącznie na siedząco. Chodził przepasany mosiężnym łańcuchem, który wrósł mu w ciało i był bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

     Andrzej Świerad zmarł między 1030 a 1034 rokiem. O duchowym oddziaływaniu świętego pustelnika świadczą liczne cuda przy jego grobie w Nitrze. Papież Jan Paweł II, w 900 rocznicę kanonizacji, w okolicznościowym liście, podkreślał wartości duchowe jakie niesie jego osobowość. W naszym regionie, obok źródełka w Kraśniowie, jedynym odniesieniem do tego świętego, jest skromny witraż w kościele w Klimontowie.

źródełko św. Świerada w miejscowości Kraśniów gm. Opatowiec
(zdjęcie nadesłał Sławomir Kowalczyk)

     Pamięć tego świętego, podjął Zespół Szkól im. E. Godlewskiego w Piotrkowicach Małych. W 2008 roku, święto szkoły, w drugim dniu Zielonych Świąt, poświęcone było naszemu rodakowi. Mszę Świętą odprawił Ojciec Benedyktyn z Tyńca. W Kopcu Pamięci Narodowej złożona została ziemia z Opactwa Benedyktynów w Nitrze. Podczas tej Mszy Świętej, złożono również w Kopcu ziemię z cmentarzy żołnierzy polskich na Monte Casino i Kobrynia. Ziemię z cmentarza wojennego polskich żołnierzy z 1920 roku, złożyły dzieci polskie z Kobrynia na Białorusi, prezentując wzruszający program przygotowany pod kierunkiem Heleny Kaczan, jednej z tych pięknych Polek dbających o pamięć tych ziem związanych przez wieki z polskością.

opracowanie: Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
18  listopada  poniedziałek
19  listopada  wtorek
20  listopada  środa
21  listopada  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ