Przemoc w zaciszu domowym!
    Dzisiaj jest piątek, 18 października 2024 r.   (292 dzień roku) ; imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza Dzień Poczty Polskiej    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   | 
 bezpieczeństwo 
 |   gospodarka, ekonomia   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / bezpieczeństwo / Przemoc w zaciszu domowym!
O G Ł O S Z E N I A


Przemoc w zaciszu domowym!

(fot. Sandra Sobolewska)

Proszowice, 25-07-2024

     W środę, 24 lipca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach razem z przedstawicielami: Ośrodków Pomocy Społecznej w Proszowicach, Koniuszy, Pałecznicy, jak również DPS w Łyszkowicach i członkami Stowarzyszenia BARTOSZ przeprowadziło na terenie Proszowic kolejną kampanię społeczną pn. STOP PRZEMOCY DOMOWEJ.

(fot. Sandra Sobolewska)

GŁÓWNY CEL KAMPANII

     Głównym celem kampanii jest podnoszenie świadomości oraz uwrażliwienie społeczności lokalnej w zakresie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Osoby biorące udział w kampanii rozdawały ulotki, z których zarówno ofiary, jak i sprawcy przemocy mogą się dowiedzieć w jakiej instytucji mogą otrzymać pomoc. Rozmawiano z mieszkańcami Powiatu Proszowickiego i apelowano o reagowanie na agresję, szczególnie w relacjach rodzinnych. Świadkowie przemocy, to często członkowie rodziny, którzy mogą przerwać tą dramatyczną sytuację osób, które doznają przemocy w "zaciszu domowym". Zgłoszenie świadka, nawet anonimowe do instytucji, bardzo często jest początkiem wychodzenie z przemocy osoby krzywdzonej.

     Zdecydowana większość osób z którymi rozmawiano wyrażało zainteresowanie problemem i propozycjami pomocy. Nieliczni odmawiali przyjęcia ulotek czy rozmów.

(fot. Sandra Sobolewska)

FORMY POMOCY Z PCPR

     Realizując zapisy Rządowego i Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej PCPR w Proszowicach prowadzi różne formy pomocy ofiarom i sprawcom przemocy domowej. Należą do nich:

I. PODEJMOWANIE DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ:
  1. Prowadzenie lokalnych kampanii społecznych, konferencji, seminariów, itp.
  2. Prowadzenie spotkań, zajęć, warsztatów grupowych i indywidualnych w obszarze przeciwdziałania przemocy i agresji, głównie dla dzieci i młodzieży mające na celu promowanie właściwych postaw prorodzinnych i prospołecznych.
II. ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI I SKUTECZNOŚCI OCHRONY ORAZ WSPARCIA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ DOMOWĄ.
  1. Prowadzenie specjalistycznego poradnictwa dla osób i rodzin doświadczających przemocy.
  2. Upowszechnianie informacji w zakresie możliwości i form uzyskania wsparcia.
  3. Zapewnienie osobom dotkniętym przemocą domową schronienia w mieszkaniu hostelowym OIK bądź osobom będącym w innym kryzysie.
  4. Zapewnienie całodobowego telefonu interwencyjno - informacyjnego nr 604-931-160.
  5. Organizowanie szkoleń (spotkań) grup wsparcia dla pracowników instytucji realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
  6. Realizowanie Programu korekcyjno - edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową.
     Corocznie mieszkańcy Powiatu Proszowickiego za pośrednictwem PCPR korzystają z bezpłatnej pomocy: psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego. Udzielane są porady prawno-administracyjne, zawodowe i rodzinne.

     Dla osób zgłaszających przemoc domową PCPR w Proszowicach zapewnia anonimowość i dyskrecję w przyjmowaniu zgłoszenia i prowadzenia sprawy. Pod numerem telefonu interwencyjnego 604-931-160 całodobowo dyżuruje pracownik PCPR w Proszowicach przyjmując zgłoszenia od osób doznających przemocy lub chcących uzyskać informacje na temat udzielanej pomocy dla ofiar i sprawców przemocy domowej.

     Każdy Ośrodek Pomocy Społecznej ma obowiązek udzielić pomocy i założyć Niebieską Kartę, jeżeli istnieją ku temu przesłanki. To samo dotyczy Szkół, Ośrodków Zdrowia czy Policji. Instytucje te nie mogą odmówić założenia Niebieskiej Karty. W PCPR Proszowice również zakładane są Niebieskie Karty.

PCPR ZAKOŃCZYŁ PKE

     W dniu 27 czerwca 2024 zakończono realizację rozpoczętego w dniu 22 marca 2024r, przez PCPR w Proszowicach PROGRAMU KOREKCYJNO-EDUKACYJNEGO (PKE) dla osób podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. Program realizowano od marca 2024 do końca czerwca 2024.

     Program ukończyło 6 osób, które zostały zgłoszone z Gminy Proszowice. Osoby do Programu mogą być zgłaszane są przez Ośrodki Pomocy Społecznej (dalej OPS-y) z Gmin Powiatu Proszowickiego.

     Gminy (czyli OPS-y) kierują podejrzanych o stosowanie przemocy do PCPR w Proszowicach celem odbywania zajęć w ramach Programu. Są to najczęściej osoby, które mają założoną Niebieską Kartę w Gminach lub zostały skazane prawomocnym wyrokiem Sądu oraz zobowiązane przez Sąd do realizacji Programu korekcyjno - edukacyjnego. Do Programu mogą się też zgłosić sami zainteresowani udziałem w Programie.

PROGRAM KOREKCYJNY - DRUGA EDYCJA

     PCPR w Proszowicach od miesiąca września 2024 planuje realizację drugiej w tym roku edycji Programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową. Kandydatów do udziału w ww. Programie zgłaszać należy do dnia 31 lipca 2024r.

Więcej informacji w PCPR tel: 517-847-661.

STRONA INTERNETOWA PCPR I FB PCPR

     Bieżące informacje związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej zamieszczane są na stronie Internetowej https://samorzad.gov.pl/web/pcpr-proszowice oraz na Facebooku: PCPR w Proszowicach.

ART. 207 KODEKSU KARNEGO

Przypominamy: Art. 207 Kodeksu Karnego - przemoc jest przestępstwem. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

Wszelkich informacji i pomocy udzielają pracownicy PCPR osobiście w Proszowicach przy ulicy 3 Maja 72 lub telefonicznie pod numerem 517-847-661.

PCPR w Proszowicach   

(fot. Sandra Sobolewska)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
18  października  piątek
19  października  sobota
20  października  niedziela
21  października  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ